Home
minister

Designation

Minister of State for Statistics and Programme Implementation (Independent Charge) and Minister of State for Planning (Independent Charge)

phone(01274) 220044

emailraoinderjitsingh@mospi.gov.in

address101, S.P. Bhavan, Parliament Street, New Delhi.

Bharatiya Janata Party | Lok Sabha Constituency

Personal Details Personal Details

Education Qualifications
ISC: Lawrence School, Sanawar (HP)
B.A. (Hons): Hindu College Delhi University
LL.B.: Law Faculty, Delhi University

Present Address
Present Address6, Lodhi Estate, New Delhi - 110 003

Permanent Address
Permanent AddressRampura House, (Near B.B. Ashram) Rewari - 123401, Haryana
Telephone(01274) 220044

Family DetailsFamily Details

Father's Name
Late Rao Birender Singh

Mother's Name
Rani Chandra Prabha

Spouse Name
Smt. Manita Singh

Date of Birth
Date of Birth11 Feb 1950

Place of Birth
Place of BirthRewari (Haryana)

Anniversary Date
Anniversary Date06 Dec 1976

Positions held

2019

Minister of State for Statistics and Programme Implementation (Independent Charge) and Minister of State for Planning (Independent Charge)


May, 2019

Re-elected to 17th Lok Sabha


03 Sep 2017

Union Minister of State (Independent Charge), Ministry of Planning; Union Minister of State, Ministry of Chemicals and Fertilizers


05 July 2016 - 03 Sep 2017

Union Minister of State (Independent Charge), Ministry of Planning; Union Minister of State, Ministry of Urban Development; and Ministry of Housing and Urban Poverty Alleviation. (The Ministry of Urban Development and Ministry of Housing and Urban Poverty Alleviation were merged into single Ministry viz. Ministry of Housing and Urban Affairs w.e.f. 6th July, 2017)


27 May 2014 - 09 Nov 2014

Union Minister of State (Independent Charge) Planning; Statistics and Programme Implementation; and Union Minister of State, Ministry of Defence.


May 2014

Re-elected to 16th Lok Sabha (4th term)


05 April 2014

Resigned from 15th Lok Sabha


31 Aug 2009 - 2014

Chairman, Standing Committee on Information Technology.


2009

Re-elected to 15th Lok Sabha (3rd term)


Feb 2006 - 2009

Union Minister of State, Defence Production


May 2004 - 2006

Union Minister of State, External Affairs


2004

Elected to 14th Lok Sabha (2nd term)


2000 - 2004

Member, Haryana Vidhan Sabha


1998 - 1999

Member, Standing Committee on Science and Technology; Environment and Forests.


1998

Elected to 12th Lok Sabha


1991 - 1996

Cabinet Minister, Environment & Forests and Medical & Technical Education, Government of Haryana.


1991 - 1996

Member, Haryana Vidhan Sabha


1986 - 1987

Minister of State (Independent Charge), Food and Civil Supplies, Govt. of Haryana.


1982 - 1987

Member, Haryana Vidhan Sabha


1977 - 1982

Member, Haryana Vidhan Sabha